środa, 15 lipca 2015

Liquid - płynna modelina?! Czyli co to i do czego?

Napisała do nas ostatnio Anna z pytaniem o fimo liquid i rożne jego zastosowania :)

  Liquid / termoutwardzalny żel dekoratorski jest bezbarwną "modeliną" o konsystencji płynu. Po wypaleniu daje prawie przezroczystą powłokę, jest bardzo sprężysty i wytrzymały.
Na rynku dostępne są różne rodzaje i marki "liqiudów". Najpopularniejsze są chyba Fimo Liquid Deco Gel i Transculent Liquid Sculpey (TLS).*

Liquid może być mieszany z pigmentami, farbami olejnymi, brokatami, papierem oraz z materiałem organicznym, np. suszone kwiaty.
Mieszanie liquidu z farbami 

Do czego używamy "płynnej modeliny"?
Może być używany do rozrzedzania modeliny w kostkach (również przy wyrabianiu zbyt twardej modeliny). To chyba najpopularniejsze w Polsce wykorzystywanie tego produktu z racji mody na słodką biżuterię, wszelkiego rodzaju polewy do złudzenia przypominające prawdziwe lukry.
Inną wersją jest chociażby herbatka w mini filiżankach lub sosy do potraw wykorzystywane do tworzenia miniatur. 
 
Lodziki z czekoladową polewa wykonaną z brązowej modeliny połączonej z liquidem / noodle z sosem: fimo liquid wymieszany z suchymi pastelami
     Liquid to również klej i znakomicie sprawdza się jako wiązanie dla dwóch różnych elementów. Jako przykład podam drewnianą ramkę, do której przyklejamy modelinowe dekoracje właśnie za pomocą "płynnej modeliny". Wszystko razem wypiekamy i uzyskujemy supertrwałe połączenie. Doskonale nadaje się również jako wypełniacz, wzmacnia połączenia w newralgicznych miejscach.
Figurka konika morskiego połączona z podstawą za pomocą liquidu. 
     Liquid jest również używany do transferów. To specyficzne zastosowanie polega na przeniesieniu wydruku lub zdjęcia na powierzchnię liqudu.
"Fimo liquid ma właściwość przyjmowania obrazu z wydruków, rysunków ołówkiem i kredką. Farba drukarska w kolorowych czasopismach jest wchłaniana przez płynną modelinę, a następnie utwardzana podczas wypalania. W rezultacie powstają cienkie, trwałe, kolorowe i przezroczyste nadruki. Można je łączyć z biżuterią oraz innymi przedmiotami ozdobnymi lub użyć jako ornamentu haftu, wyrobów ze szkła, dekoracji okiennych i świeczników". http://www.fimofan.pl/wskazowki/faq 
Liquid połączony z tuszami na bazie alkoholu daje możliwość tworzenia witraży z modeliny. 

Świetne pomysły na projekty z wykorzystaniem liqudu znalazłam na stronie Fimofan. Poniżej zdjęcia z linkmai do tutoriali ze strony Fimofan .

 

Połączenie z suchymi pastelami daje barwną zawiesinę przypominającą powłokę ceramiczną, bądź żywicę. Żelowa konsystencja rozprowadzona na szkle tworzy cieniutki film. Tą właściwości płynnej modeliny wykorzystują twórcy lalek artystycznych do tworzenia skrzydełek wróżek i elfów.
"Babeczki po Naszemu" i żarłoczna babeczka - skrzydełka elfa to liquid z kolorowym bulionem

Płynna modelina znakomicie udaje wodę co miałam okazję sprawdzić wykonując pracę przykładową na ostatnie wyzwanie



Wysuszone skrzydła motyla zatopione w fimo liquid.

Kolczyki z wykorzystaniem liquidu wymieszanego z suchymi pigmentami.


     Osobiście bardzo często stosuję liquid do wklejania sztyftów oraz zapięć w broszkach i kolczykach.
Nie ma w zasadzie norm regulujących to do czego można jeszcze zastosować liquid. W sieci można znaleźć mnóstwo porad i tutoriali z wykorzystaniem różnych żeli termoutwardzalnych.
Pozostaje mi życzyć Wam znalezienia kolejnego zastosowania dla "płynnej modeliny". I nie bójcie się eksperymentować! Na tym polega cała zabawa :)

*Dodatkowe materiały:

Mamy nadzieję, że ten post okazał się pomocny :) 
Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe zastosowania "liquidów"?  - podzielcie się w komentarzach :)

Macie pytania? Piszcie do nas. 
Postaramy się odpowiedzieć na każde, tak wyczerpująco, jak to tylko możliwe :)



10 komentarzy:

  1. Piękne rzeczy, trzeba mieć wyobraźnię, talent i zdolności manualne by wyczarować takie cuda =)
    A może kurs robienia witraży? Firma Art&Hobby prowadzi takie kompleksowe kursy wiem bo moja koleżanka tam uczęszczała i teraz otworzyła galerię z autorską biżuterią, którą robi w tej technice =)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nooooo... Bez talentu ani rusz! Ale pamiętaj, że nie każdy wie , że go ma! Trzeba próbować go odkrywać. :-)
      Można i witraże, jak ktoś ma tak wielki piekarnik do wypalenia tego, ale raczej nie stosuje się liquidu do tego, bo się nie opłaca i jest bardziej pracochłonne niż farba do szkła.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiałam się co to jest i jak to "ugryźć". Do tej pory, zamiast tego używałam kleju Wikolu/ Magica kolorowanego akrylem. Myślę, że kiedyś wypróbuję również tę "płynną modelinę" Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiecie może czym spowodowany jest wygląd "mętnego" zamiast przezroczystego fimo liquid? Efekt ten pojawił się na mojej ostatniej pracy, zauważyłam to po raz pierwszy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Liqud nie jest tak do końca przezroczysty jednak przypuszczam że przyczyną może być zbyt niska temperatura wypiekania, ale to moje zdanie możliwe że pozostali mogą mieć inne spostrzeżenia. A czy wcześniej miałas takie problemy z przejrzystością liqudu może to winna innej parti materiału?

      Usuń
    2. Właśnie używałam już kilka razy liquidu z tego opakowania i nie było tego problemu.

      Usuń
    3. To w takim razie trzeba dopiec ;) ale nie za długo bo szkoda przepalić. Włożyłabym pracę do następnego wypieku na 5 min do już rozgrzanego piekarnika jeśli nie będzie żadnych efektów to pozostaje nieco (5 stopni max) podnieść temp w piecyku i obserwować jak przebiega dopiekanie. W razie gdyby coś się zadziało nie tak przygotuj sobie miseczkę wody z lodem żeby szybko schłodzić pracę. Powodzenia i daj znać jak poszło.

      Usuń

To tylko chwilka, napisz słów kilka :)