O modelinie słów kilka...

A co to jest ta "modelina"?

Z Wikipedii:
"Modelina – popularna nazwa różnych utwardzalnych mas plastycznych, przypominających przed utwardzeniem swoimi właściwościami modelarskimi plastelinę.
Istnieje wiele odmian modeliny, które są utwardzane pod wpływem temperatury, światła lub powietrza. W ich skład wchodzą zwykle sole nienasyconych kwasów tłuszczowych i różnego rodzaju syntetyczne żywice zdolne do sieciowania pod wpływem podwyższonej temperatury, światła, powietrza, wilgoci lub kombinacji tych czynników.
Modelina jest z jednej strony zabawką, z której dzieci mogą samodzielnie wykonywać figurki, a z drugiej jest materiałem stosowanym przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźby użytkowej i biżuterii."
Glinka polimerowa (ang. polymer clay), czyli bardziej po ludzku "modelina" jest pochodną polichlorku winylu czyli PVC. Brzmi szorstko i naukowo, ale lepsze to, niż określenie "tworzywo sztuczne" lub, co gorsza "plastik". Żeby nadać więcej szlachetności temu tworzywu, napiszę kilka słów jego o historii.

Nie liczę na to, że przeciwnicy zmienią pogląd na jej temat - wszak jest to syntetyczny produkt, jednak należy pamiętać, że stworzono ją dla artystów, a konkretnie dla twórców, lalkarzy, w latach trzydziestych XX w.

Pierwsza, "najpierwsiejsza" modelina powstała w Niemczech dla artystki i projektantki lalek, Kathe Kruse. W latach powojennych córka artystki, Sophie Kruse Rehbinder, zwana przez najbliższych Fifi, użyła jej do tworzenia mozaik swojego autorstwa, a materiał określiła mianem "Fifi Mosaik". 

W kolejnych latach formuła modeliny została sprzedana Eberhard Faber, a w 1960 roku została przemianowana na FIMO ( FIfi's MOdeling compound) i pod tą nazwa produkt tej firmy funkcjonuje do dziś. Jest sprzedawany w sklepach rzemieślniczych i z artykułami dla plastyków na całym świecie.

Szeroka gama kolorów glinki daje duże pole do popisu w mieszaniu barw. Można posługiwać sie kolorami niczym farbami i zestawiać je ze sobą w dowolnych proporcjach. 

Można również uatrakcyjnić wygląd prac dodając inne materiały takie jak ; koraliki, płatki złota lub srebra, pigmenty w pudrze (między innymi suche pastele), żywice akrylowe, artystyczne farby olejne lub materiały organiczne: piasek ,liście, kwiaty suszone, muszelki lub przyprawy kuchenne... Można poddać ją wytłaczaniu, teksturowaniu, malowaniu i to jeszcze nie wszystko, co udało mi się przetestować na surowej modelinie... Do zabiegów trzeba dodać jeszcze obróbkę już wypieczonej masy, bowiem można ją rzeźbić, szlifować, polerować, nawiercać, ciąć, wytrawiać i malować ....

Glinka ta pozwala tworzyć imitację kamieni, drewna, kości oraz stosować do jej obróbki techniki zapożyczone z innych działów rzemiosła, jak np; mokume gane - pożyczona od twórców samurajskich mieczy technika metalurgiczna, lub ukochana przeze mnie millefiori, czyli tysiąc kwiatów. To technika twórców szkła weneckiego ... :-) 
Monika (Kamino70) - cały post tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To tylko chwilka, napisz słów kilka :)